Výhody pití zeleného čaje

Povzbuzující účinky

Zelený čaj obsahuje kofein, podobně jako například káva. Není tedy pochyb o tom, že jeho vypití krátkodobě zahání únavu, povzbudí a zlepší myšlení. Přestože však čajové lístky obsahují více kofeinu než například zmíněná kávová zrna, do samotného nápoje se jej vylouhuje méně. To však může být i výhodou, protože kofein má mimo oněch žádoucích účinků i některé nežádoucí a jeho příjem z čaje je tím pádem pro tělo citlivější. Kofein působí mimo jiné také močopudně, proto je také dobré dodržovat správný pitný režim.
čajová plantáž

Snížení cholesterolu

Dalším potvrzeným účinkem zeleného čaje je snižování hladiny škodlivého cholesterolu v krvi. Pokud tedy trpíte vysokým cholesterolem, je pití zeleného čaje vhodným doplňkem stravy. Protože vysoký cholesterol omezuje průchodnost cév, je pravděpodobné, že čaj také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
konvička s čajem

Léčba rakoviny

Zde však přichází zklamání. Možnému protirakovinnému účinku byla již věnována značná pozornost a, přestože některé výzkumy příznivý účinek připouštějí, všeobecně jsou důkazy minimální a nedá se tedy spolehlivě tvrdit, že zelený čaj pomáhá či přímo léčí rakovinu…

Hubnutí

Pokud očekáváte zázračný prostředek na zhubnutí, zde se ho bohužel nedočkáte. Přestože se ve veřejném povědomí objevuje víra v účinky zeleného čaje na hubnutí, tento vliv nikdy spolehlivě prokázán nebyl. Zeleným čajem tedy určitě nezhubnete.

Negativní účinky?

Přestože negativní účinky většinou nezmiňují i zde se mohou nějaké vyskytnout. Pokud vás tato věta vyděsila, hned vás uklidním. K jejich vyvolání byste zeleného čaje museli vypít opravdu hodně a činit tak dlouhodobě! Zelený čaj totiž v závislosti na místě a kvalitě pěstování může obsahovat různé prvky, například olovo, které jsou ve vysokých koncentracích škodlivé pro játra. Čaje dostupné na trhu však musí splňovat určité podmínky a pokud by bylo jejich pití škodlivé, byly by z prodeje staženy. Přesto, obdobně jako u každého nápoje, není vhodné jej pít po litrech denně.
nalévání čaje

Na závěr…

Zelený čaj je bezpochyby zdraví prospěšný nápoj. Musíme si však připustit, že přes mnoho pozitivních účinků není zázračný, to ostatně není nic. Se spoustou lidí se však snad shodnu, že není nic lepšího než relaxovat, a v klidu si vychutnat šálek s tímto horkým nápojem.