Černí koně voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021

Pokud nenastane vyložená politická krize, proběhnou volby do Poslanecké sněmovny řádně, tedy již za 2 roky v roce 2021. Vzhledem k úbytku voličů u tradičních stran se dá čekat nárůst popularity u stran nových, nebo dosud méně úspěšných. V následujících řádcích se dozvíte, které strany mohou sehrát roli černého koně a svým výsledkem mnoho voličů překvapit.

volby v České republice

Trikolora

Začneme stranou novou, a to hnutím Trikolora, která se snaží vyplnit díru na trhu pro konzervativní a nacionalistické voliče. Konkurenční SPD jde více do kraje a je díky své „agresivnější“ rétoriky a programu pro mnoho voličů nevolitelná. Na druhé straně ODS se ze svých konzervativních zásad trhá více k liberalismu. Hnutí Trikolora tak zabere velkou část voličů, pro které je ODS i SPD z výše uvedených důvodů nevolitelná. 2 roky je dostatečný prostor na medializaci hnutí a pokud vedoucí kampaně nezaváhají, má Trikolora velké šance dostat se nad 10 % hlasů.

Zelení

Pokud se podíváme na druhou stranu voličského spektra, dostaneme se ke stranám Pirátů a Zelených. Zatímco Piráti naplnili roli černého koně ve volbách do PS 2017, znovuobnovit svůj zašlý punc mají šanci za 2 roky Zelení. Piráti s největší pravděpodobností už neosloví tolik nových voličů, i vzhledem k událostem dějícím se ve vedení Prahy, zatímco Zelení nezahálejí a snaží se oslovit početné skupiny především mladých studentů v oblastech veganství, LGBT, klimatických stávek a podobných akcí. Navíc mohou dosti voličů přetáhnout z početné základny Pirátů. V silách Zelených může být dostat se do Poslanecké sněmovny se zhruba 5 %.
volební urna

Starostové a nezávislí

Alternativou pro „liberálně umírněné“ voličstvo je jednoznačně STAN. Za předpokladu, že k ODS se otočí určitá základna voličů zády, je pro tyto voliče jasná volba STAN. Nevýhodou Starostů a nezávislých je poměrně nevýrazný předseda Vít Rakušan. Dle našeho názoru však mohou zaujmout širokou základnu voličů a s klidem atakovat hranici 10i a více procent.