Spěte sladce

Vydatný spánek je pro tělo potřebný. Po dlouhém dni si musí náš organismus dostatečně odpočinout. Jak, když to nejde? Převalujete se z boku na bok, sledujete hodiny, které se neskutečně vlečou a hlavou se vám honí všechny možné myšlenky. Tohle má ke kvalitnímu odpočinku opravdu daleko. Uspěchaná doba a stres na nás zanechávají stopy. Bez spánku se, ale obejít nemůžeme. Co tedy s tím? Nejen starší generace trpí nespavostí, ale stále více mladých lidí tento problém také má.
Následkem nedostatečného odpočinku nás může provázet celodenní únava, bolest hlavy a pocit nedostatku energie.
okno nad postelí

Důvodem nespavosti může být stres nebo nějaké onemocnění. Než sáhneme po prášku na spaní, zkusme nejdříve zapracovat ne lepším usínání sami. Pokud si zvyknete usínat pouze po tabletách, těžko se pak budete vracet k přirozenému usínání.
–       Naučte se spát v temné a tiché místnosti, prosté veškerých technických vymožeností. Světlo od televizní obrazovky nebo počítače k lehčímu usínání nepřispěje.
–       Než půjdete spát, místnost dobře vyvětrejte.
–       Nespěte v přetopených místnostech. V horku a suchém vzduchu se vám nebude usínat dobře.
–       Před usínáním se snažte vyhnout dnes tako modernímu bílému světlu. Dejte přednost teplému žlutému světlu.
–       Před spaním se vyvarujte pití kávy, silného čaje, alkoholu, kolovým nápojům a těžkým jídlům.
–       Choďte spát přibližně ve stejnou dobu, tělo si na pravidelný rytmus časem zvykne.
spánek s plyšáčkem
–       Jestliže opravdu nemůžete usnout, zbytečně se nepřevalujte a raději si chvíli čtěte.
–       Uvařte si bylinný čaj. Zklidní vám mysl a navodí pocit pohody. Zkuste čaj z meduňky, třezalky, chmele nebo kozlíku lékařského.
–       Vyzkoušet můžete i aromaterapii nebo bylinné koupele. Silice levandule, mateřídoušky a jasmínu mají zklidňující účinky.
–       Nechoďte spát přes den. Nevadí, pokud si zdřímnete půl hodinky po obědě, ale dlouhodobý spánek přes den nesvědčí.