Poučte své děti, co vhazovat do odpadů v domácnosti

Děti bývají všetečné, některé docela rády experimentují, a projevují tak svou zvídavost a hravost. Děti bychom v rámci výchovného procesu neměli trestat, ale spíše s nimi otevřeně komunikovat a předkládat jim jak informace, tak i řešení různých situací. Pokud k nám, dospělým, získají důvěru, budou snáze respektovat naše pokyny a rady a také snáze převezmou za své chování zodpovědnost.

instalatérské práce

Měli bychom jim také vysvětlit, co by znamenalo, kdyby vhazovaly do odpadu, co je napadne, třebaže s dobrým vědomím, že se to v odpadovém potrubí rozloží, rozpadne, a že to do kanalizační soustavy pronikne naprosto bez problémů.

Co do odpadů nepatří

Odřezky při přípravě pokrmů – pokud vám děti pomáhají s vařením, anebo si připravují někdy samy např. zeleninové saláty, vysvětlete jim, že veškeré odřezky zeleniny a ovoce patří do odpadkového koše. I ty velmi malé. Toto vše, včetně slupek a tvrdých košťálů či dřevnatých stonků dokáže zanést odpad až tak, že musíte volat instalatérský havarijní servis.

vodovodní baterie

Papír – řekněte dětem, že jediný papír, který dokáže kanalizace a odpadní potrubí vstřebat, je toaletní. Všechny ostatní papíry patří do odpadkového koše. Nepokoušejte se vhazovat do odpadů ani ubrousky, ani vatu, vatové tampony, hygienické vložky, a samozřejmě ani kancelářský a křídový papír, papírové čtvrtky a papírový karton. A pochopitelně žádné plastické hmoty v podobě sáčků nebo fólií. I docela obyčejný papír se může usadit v potrubí tak, že vyžaduje zásah profesionálů, a tím také zbytečně platíte jejich výjezd ze své kapsy.

Kuličky, figurky, plastelína, žvýkačky, oříšky, arašídy, sušené ovoce, pecky – tedy i další předměty podobného „ražení“ mohou ucpat odpady během několika minut, a tehdy to může znamenat i výrazné komplikace pro přivolané instalatéry v Praze http://servisvirivychvan.cz/sluzby/instalaterske-prace/, kteří musí nasadit do odpadů frézovací hlavici, trysky s tlakovou vodou a další speciální nástroje.