Na co si dát pozor, když nám počítač hlásí virus

Stalo se to snad každému z nás. Pracujeme na počítači, když tu nám najednou po otevření nějaké webové stránky vyskočí okno hlásící, že v naše počítači byl detekován virus. V takovém případě se hned začne hlásit panika, neboť v něm máme obvykle uložené důležité soubory, o které nechceme přijít.

 

Ta ovšem není na místě. Dobré je zachovat klid a řádně se zamyslet. V naprosté většině případů totiž situace není ani zdaleka tak vážná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 

práce na počítači

 

Většinou totiž jde o takzvané vyskakovací okno, které zobrazuje nejrůznější reklamy. Jeho cílem je přesvědčit nás, že je náš počítač skutečně zavirovaný, a donutit nás zavolat na uvedené číslo, aby jej odborníci dali do pořádku.

 

Bohužel, obvykle se dovoláme nikoliv do skutečného Microsoftu či jiné podobné společnosti, nýbrž k podvodníkům, kteří takto připravují lidi o peníze. Naštěstí existuje poměrně jednoduchý způsob, jak se tomuto bránit.

 

V první řadě je samozřejmě nutné mít nainstalovaný kvalitní a aktuální antivirový program. Ten náš počítač ochrání před skutečnými viry a zablokuje nebezpečné stránky.

 

kontrola počítače před viry

 

Dále je také vhodné mít v prohlížeči aktivní blokování reklam a vyskakovacích oken. Tak se vyhnete naprosté většině těchto falešných poplachů. V případě, že se vás stránka, kterou navštěvujete poprvé, zeptá, zda chcete povolit přijímat oznámení, vždy dejte blokovat. Falešné informace o zavirování se totiž mohou objevit i touto cestou.

 

Důležité je samozřejmě také nestahovat soubory z nedůvěryhodných stránek. Můžete s nimi totiž často stáhnout i programy, které napáchají ve vašem počítači škody, případně vám mohou neustále hlásit přítomnost viru.

 

V neposlední řadě pak, pokud máte podezření, že skutečně je ve vašem počítači vir, rozhodně nevolejte na telefonní číslo uvedené v onom upozornění. Místo toho jej raději osobně odneste do opravny. Bude vás to samozřejmě něco stát, ale budete mít jistotu, že nenaletíte a že o své důležité dokumenty nepřijdete.