Keramika – pár základních tipů pro každého

Rádi si hrajete, modelujete a tvoříte? Hlína je úžasný materiál, ale abyste z pece nevytáhli místo figurky hrstku střepů, je potřeba dodržovat určitá pravidla.
zahradní sochy
1.       Volba hlíny. Pro modelování figurek a menších věcí rozhodně hlínu vhodnou pro modelování. Je plastická a dobře se s ní pracuje. V současné době je možno ji nakoupit i v Lídlu, ale raději zvolte nějakou prodejnu s výtvarnými potřebami, kde vám i poradí. Chcete-li však vytvořit nějaké větší dílo, objekt či sochu, doporučuji hlínu šamotovou, která není tak citlivá a zachová tvar požadovaného výrobku. Hlíny se vyrábějí v barvě béžové, cihlové a hnědé. Pokud bydlíte poblíž Boskovic, můžete nakoupit přímo u výrobce pana Pávka. Pražáci zase při výletech směrem k Rakovníku mohou nakoupit ve firmě Kerlubna v Lubném. Vyjde vás to levněji. Také tu mají glazury a dobře poradí.
keramická nádobka
2.       Glazura. Už při výběru hlíny je dobré seznámit se s teplotou výpalu a podle toho potom vybrat glazuru. Nenechte se zmást barvou prášku, výsledek bývá často úplně jiný. Nyní jsou na trhu i sady barev pro začátečníky Belissimo, netoxické a vhodné pro ty méně náročné. Glazuru nanášíme měkkým štětcem A VŽDY V DOSTATEČNÉ VRSTVĚ.
3.       Hlínu si dle potřeby prohněteme, ovšem ne moc dlouho, jinak z ní vysajete vodu a praská. Všechny slepované části na místech spojů pečlivě porýpáme starým zubním kartáčkem nebo jehlou. Naneseme „šlikr“, tj. bláto vymíchané z hlíny a vody.
4.       Vždy dbáme, abychom neměli ve výrobku vzduchové bubliny, pokud válíme kachle z plátu, propíchneme vzduchové puchýřky jehlou a vzduch vymačkáme.
5.       Vrstva hlíny nesmí být příliš silná, jinak výrobek praskne. Můžeme hlínu z tlustých částí vybrat, a to buď očkem, nebo lžičkou. Na korpulentní výtvory vždy raději použijte hlínu šamotovou.
6.       Začišťování provádíme obyčejnou houbičkou, na leštění je nejlepší kůže, nebo jemná suchá hubka.
7.       A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, VÝROBEK VŽDY MUSÍ DOKONALE VYSCHNOUT. To, že je suchý na povrchu, neznamená, že je opravdu suchý. Nesušte přímo někde nad kamny, ale někde dál v teple, na dřevěném prkénku ci desce.
8.       A už nám zbývá jen přežah, glazování a výpal.
Málokdo má doma pec, takže tyto činnosti necháme na odborníkovi, tedy na nějakém keramikovi z blízkého okolí, se kterým se předem domluvíme.
Nebojte se keramiky, je to skvělá zábava a vlastní výrobek je nejlepší dárek. Nemáte žádného ochotného keramika v okolí? Udělejte si výlet na Moravu a zkuste kreativní programy firmy Křepická keramika.